Dlaczego warto się badać?
Diagnostyka organizmu to, oprócz samoświadomości i wnikliwej obserwacji, świetne narzędzie profilaktyczne, dzięki któremu unikniesz wielu chorób i dolegliwości. Sama diagnostyka to nie tylko badania krwi, ale też umiejętność zauważenia zmiany zachowania i funkcjonowania swojego organizmu. Za jej pomocą możesz ustrzec się przed naprawdę poważnymi zaburzeniami pracy Twoich narządów i zapobiec nieprzyjemnym wizytom u lekarzy, czy nawet w szpitalu.
Morfologia krwi - jak czytać wyniki?
Diagnostyka laboratoryjna to naprawdę złożone zagadnienie, a od wielu osób często słyszę, że badania mają w normie. Sporo ludzi wciąż tkwi w przekonaniu, że jeżeli coś mieści się w granicach podanych przez laboratorium, to wszystko jest w porządku. Tak długo, jak w wynikach nie widać literek H i L, strzałek w górę i w dół, czy czerwonego koloru, wiele ludzi uważa, że są całkowicie zdrowi. Co gorsza, czasem twierdzą też tak lekarze interpretujący markery z nie swojej specjalizacji. To tak, jakby chirurg oceniał, czy układ hormonalny działa w porządku. Nawet jeżeli jest świetnym specjalistą ze swojej dziedziny, to z zakresu endokrynologii może nie mieć wystarczającej i aktualnej wiedzy.
Analizie badań laboratoryjnych poświęciłem wiele szkoleń, przeczytałem masę książek i spędzam sporo czasu, aby zrobić to poprawnie i rzetelnie. Zauważenie, zrozumienie i powiązanie ze sobą zależności to podstawa do bezbłędnej interpretacji wyników krwi. W moim sklepie odnajdziesz zestaw kompleksowych badań, które przygotowałem dla kobiet oraz mężczyzn.
Badania krwi, a normy laboratoryjne
Normy laboratoryjne informują Cię, czy tak naprawdę mieścisz się w średniej badanych osób. Rzecz w tym, że zdrowi ludzie zwykle hobbystycznie nie chodzą na pobrania krwi, więc Twoje widełki, będą w granicach tych, którzy zgłaszają się z konkretnymi dolegliwościami. Bez znajomości norm funkcjonalnych, czyli tych określanych przez ośrodki kliniczne, można mylnie zaliczyć się do grupy zdrowiej, jak i chorej. Niestety, różne organizacje zdrowia również narzucają pewne standardy i obniżają lub podwyższają progi tolerancji w zależności od analizy populacji.
Interpretacja badań na własną rękę?
Gdyby to było takie proste, że każdy mógłby w poprawny sposób zinterpretować swoje badania krwi i na tej podstawie wprowadzić skuteczne poprawki, to pewnie moja praca nie miałaby za bardzo sensu i sam nie miałbym żadnych podopiecznych.
Jeśli chcesz zrobić to sam, to mam dla Ciebie dwie wskazówki. Jeżeli coś jest w widełkach, to nie zawsze oznacza, że wszystko jest w porządku. Jeżeli natomiast Twój wynik wykracza poza normę, to (no może oprócz cholesterolu) oznacza, że już jest bardzo źle. W każdym z tych wypadków warto udać się do specjalisty, aby upewnić się, czy na pewno wszystko z Twoim organizmem jest w porządku.
Jak często się badać?
Jako młoda i zdrowa osoba, nie przykładałem zbyt dużej wagi do swojego snu, czy diety, ponieważ czułem się dobrze i pracowałem bardzo wydajnie. Ignorowałem też pierwsze symptomy zbliżającej się katastrofy, a zmęczenie i spadki energii maskowałem kolejną filiżanką kawy. Ktoś doradził mi zrobienie badań, a że lubię eksperymentować, to udałem się do laboratorium. Dopiero odebrane wyniki pokazały mi, jak wiele rzeczy jest do naprawy i, że na szczęście, nie jest jeszcze za późno.
Podczas współpracy z podopiecznymi bazuję głównie na wynikach krwi. To daje mi podstawę do oceny bieżącego stanu, analizy potencjalnych problemów i wnioskowania co do optymalnej metody pracy. Rekomenduję każdemu, kto chociaż trochę myśli o swoim zdrowiu, aby wykonał podstawowe badania zalecone przez lekarza rodzinnego przynajmniej dwa razy do roku.
Gdzie interpretować wyniki badań?
Czasem badania krwi i ich interpretacja może być nieco złożona, np. poziomy hormonów tarczycy, czy gospodarki glikemicznej nie tak łatwo jest interpretować bezpośrednio, ale spore odchylenia od norm będą już niepokojącym sygnałem. Warto wybrać się do specjalisty celem takiej szczegółowej analizy, profilaktyki i zapobieganiu niebezpiecznych chorób w przyszłości.
Polecam każdemu taką diagnostykę, ponieważ wiele chorób i dysfunkcji narządów może nie dawać dolegliwości przez bardzo długi czas, a wczesne wykrycie tego w badaniach pomoże całkowicie wyeliminować zbliżające się zagrożenie.
Na temat badań krwi opowiadałem więcej w gościnnym podcaście Zostań Biohackerem.