Dlaczego warto ograniczać światło niebieskie?
Żyjemy w czasach, w których urządzenia cyfrowe stały się częścią naszego życia. Uwidoczniło się to zwłaszcza podczas trwania lockdownu i pandemii koronawirusa.
Ludzie przenieśli się do Internetu — pracując, ucząc się czy uczestnicząc w różnych wydarzeniach kulturalnych. Wydłużony czas spędzany przed ekranem monitora ma jednak swoje minusy.
Dlaczego warto ograniczać światło niebieskie? Jakie negatywne skutki i konsekwencje dla naszych oczu, a nawet całego organizmu ma światło emitowane przez urządzenia elektroniczne?
Wraz z szybkim rozwojem technologii, jesteśmy teraz narażeni jeszcze bardziej na negatywny wpływ pracy czy nauki przed komputerem.
Należy zaznaczyć, że świadome i zdrowe podejście może pozwolić nam na ochronę przed światłem niebieskim i zmniejszenie jego wpływu na nasze życie.
Czym tak właściwie jest wyżej wspomniane światło niebieskie i dlaczego warto je ograniczać? Jest to naturalna część światła słonecznego — to światło widzialne, które w małych ilościach nie ma szkodliwego wpływu na człowieka.
Wręcz przeciwnie — pomaga utrzymać koncentrację, poprawia wydajność i umożliwia rozpoznawanie kolorów.
Niebieskie światło charakteryzuje się wysoką energią, a to właśnie wysokoenergetyczne pasma światła mają najbardziej negatywny wpływ na nasz wzrok.
W nadmiernych ilościach staje się to dla nas zagrożeniem. Znajduje się ono w ekranach komputerów, smartfonów, tabletów, w sztucznym oświetleniu i żarówkach LED.
Wpływ światła niebieskiego na organizm człowieka
Na szkodliwe działanie światła niebieskiego szczególnie narażone są osoby, które na co dzień pracują przed komputerem.
Należy zaznaczyć, że z ciągłe wpatrywanie się w ekran, codziennie przez kilka godzin i praca przy sztucznym świetle — niszczy nasz wzrok, obniżając jakość widzenia.
Możemy przez to odczuwać ból głowy, pieczenie oczu, spadek koncentracji, problemy z pamięcią i ogólne zmęczenie.
Jeśli będziemy lekceważyć to przez długi czas, możemy doprowadzić się do problemów ze snem, a nawet do bezsenności.
Wysokoenergetyczne światło jest w stanie przenikać przez struktury rogówki i soczewki. Dociera wtedy bezpośrednio do wrażliwych komórek siatkówki.
Wpływa to bezpośrednio na procesy metaboliczne, które zachodzą właśnie w siatkówce oka.
Uszkodzenia wzroku natomiast zachodzą stopniowo, dlatego trudno je czasem zauważyć. Na początku mogą pojawić się mroczki, które z czasem będą się powiększać, powodując pogorszenie widzenia w niewielkiej odległości.
Niebieskie światło zaburza także wydzielanie melatoniny — hormonu, który jest odpowiedzialny za regulację rytmu dobowego.
Wpływa to bezpośrednio na problemy ze snem, a jego niedobór przekłada się na rozwój lub ryzyko wielu chorób, takich jak na przykład depresja, cukrzyca czy problemy z sercem.
Dlaczego warto ograniczać światło niebieskie? Odpowiedź jest prosta — aby zadbać o siebie i swoje zdrowie.
Jak zmniejszyć wpływ światła niebieskiego na wzrok?
Przede wszystkim postaraj się zmniejszyć ekspozycję na światło niebieskie — zwłaszcza przed snem. Niektóre urządzenia mobilne posiadają wbudowane aplikacje, które pomagają zminimalizować ekspozycję na światło niebieskie.
Dzieje się tak przez zastosowanie filtrów, które ocieplają barwy wyświetlacza. Kontroluj także czas spędzany przez Ciebie na przeglądaniu Internetu.
Jeżeli nie możesz ograniczyć czasu spędzanego przed komputerem lub telefonem, możesz zastosować okulary blokujące światło niebieskie. W ciągu dnia idealnie sprawdzą się DayShiled, które blokują około 40% światła niebieskiego w zakresie 455nm, czyli do 30 razy więcej, niż inne okulary dostępne na rynku, a na noc możesz zaopatrzyć się w okulary NightShield, które blokują 100% światła niebieskiego.