Jak dbać o kręgosłup?
Pracując za biurkiem po kilkanaście godzin dziennie, powinieneś zadbać o właściwą postawę ciała. Siedzenie to dziś nowe palenie i plaga osób spędzających czas przed komputerem. Powoduje zmiany zwyrodnieniowe Twojego kręgosłupa. Pozycja siedząca sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej, co zwiększa ryzyko zawału i chorób serca. Praca w pozycji siedzącej jest jednym z czynników rozwoju nowotworów, powoduje mniejsze dotlenienie tkanek i ich gorsze odżywienie.
Regularne przerwy podczas pracy
Jeśli chcesz dać swoim plecom ulgę, to zadbaj o regularne przerwy na rozprostowanie się. Możesz w tym czasie przejść się dookoła Twojego miejsca pracy. Wykorzystuj także czas na spotkania i rozmowy, aby wstać, czy nawet się przespacerować.
Dodatkowo zadbaj o minimum 10 tysięcy kroków dziennie i przynajmniej półgodzinny spacer. Nie rozwiąże to wszystkich problemów z kręgosłupem, ale na pewno sporo pomoże.
Biurko stojące sposobem na zdrowy kręgosłup
Jeśli masz taka możliwość, to polecam zainwestować w biurko stojące lub chociaż podstawkę na stół, która umożliwi Ci pracę w pozycji stojącej. Dzięki temu odciążysz Twój układ kostno-stawowy i unikniesz zwyrodnień kręgosłupa z powodu długotrwałego siedzenia tam, gdzie nie musisz.
Osobiście uwielbiam pracować w miejscach, gdzie dostępne są biurka stojące i można bez skrępowania rozprostować się, a nawet wykonać drobne ćwiczenia, bo to zdecydowanie orzeźwia i odświeża Twój mózg do dalszej pracy.
Analiza postawy ciała oraz ćwiczenia
Kolejnym krokiem dbania o zdrowy kręgosłup, jaki rekomenduję Ci, jest udanie się do specjalisty. Ważne by przeprowadził wstępną analizę i diagnozę Twojego ciała. Wizyta u fizjoterapeuty i rozmasowanie spiętych mięśni rozluźni ciało. Dodatkowo możesz zapisać się na zajęcia z mobility — jogę lub rozciąganie, aby zadbać o właściwą mobilność i stabilność poszczególnych stawów. Dzięki nim prawidłowo przygotujesz aparat mięśniowy i zabezpieczysz się przed urazami.
Więcej porad dotyczących optymalizacji pracy znajdziesz w szkoleniu online, które dla Ciebie przygotowałem: Jak poprawić pracę mózgu i wydajność umysłowa. Wstęp do biohackingu.