Praca zdalna, a co za tym idzie — brak ruchu, był rzeczywistą plagą i skutkiem tak zwanego lockdownu. Przeraża mnie, jak wiele osób, których życie niewiele się zmieniło, używało pandemii jako wymówki. A to czegoś nie zrobili, a to odpuścili pewne rzeczy, a to nie dopilnowali swoich postanowień. Bo przecież wirus i takie zamieszanie.
Faktem jest, że większość obiektów sportowych była zamknięta. Sporo osób nie przemieszczało się też do biura. Teatry, restauracje, czy muzea były również poza zasięgiem. Tym samym znacznie ograniczone zostało poruszanie się i większość czasu spędzana była rzeczywiście w domu. Na wszystko są jednak sposoby.
Praca zdalna, a regularny ruch
Jeśli praca zdalna towarzyszy Ci na co dzień, regularny ruch będzie podstawą utrzymania Twojego zdrowia. Takie godzinne spacery uchronią Cię przed chorobami serca, cukrzycą i otyłością. 10 tys. kroków wykonywane każdego dnia nie tylko zapobiegnie rozwojowi chorób cywilizacyjnych, ale też poprawi funkcjonowanie Twojego mózgu i wydajność pracy umysłowej.
Podczas pracy zdalnej pamiętaj też o przerwach, wstaniu od komputera i dotlenieniu się na świeżym powietrzu. Twój mózg Ci za to podziękuje.
Skupienie się na pracy w biurze lub home office
Warto pomówić też o falach mózgowych. Kiedy grupy neuronów wysyłają do siebie informacje w postaci sygnałów elektrycznych, ich drgania o regularnej częstotliwości określają aktywność fal w poszczególnych obszarach mózgu.
Stany świadomości człowieka opisywane są falami o różnych częstotliwościach nazywanych kolejno alfa (stan relaksu), beta (codzienna aktywność i praca umysłowa, budzenie się i zasypianie, faza REM snu), gamma (aktywność fizyczna i czynności motoryczne oraz procesy percepcyjne i zapamiętywania), delta (medytacja oraz głęboki sen NREM IV) i theta (medytacja, marzenia i emocje). Za stan skupienia odpowiedzialne jest połączenie fal o największej częstotliwości, czyli Gamma wraz z falami Beta.
Aby stymulować swój mózg do pracy w tych częstotliwościach, możesz skorzystać z prostej aplikacji brain.fm, która za pomocą zapętlonych dźwięków tzw. binaural beats, będzie promować Twój mózg do pracy w stanie skupienia. Możesz też użyć bardziej zaawansowanego urządzenia, jakim jest opaska Muse, pomagająca śledzić bieżący rytm Twoich fal mózgowych i ucząca Cię jak go osiągnąć.
Moją pasją jest niewątpliwie optymalizacja życia w każdym jego aspekcie. Dbam też o to, aby jak najlepiej wykorzystać mój dzień i efektywnie spędzić czas. Podnoszę produktywność umysłową, żeby skutecznie realizować swoje cele. A zdrowie to podstawa moich działań, bo pasjonuje mnie ludzki mózg i usprawniam jego pracę każdego dnia. Umów się na konsultację ze mną – podczas rozmowy odpowiem na Twoje pytania i wątpliwości w zakresie szeroko pojętego zdrowia i biohackingu.