Tlenek azotu jest gazem, który naturalnie występuje w atmosferze, znajdziesz go również w spalinach samochodowych i jako substancja produkowana naturalnie w niewielkich ilościach w Twoim ciele.
Z jednej strony jest toksyczny i prooksydacyjny, a z drugiej wykazuje pozytywne funkcje sygnałowe. Może działać wewnątrz danej komórki, gdzie został wyprodukowany, lub na sąsiadujące z nimi, ponieważ łatwo dyfunduje. Dowiedz się więcej o właściwościach tlenku azotu oraz dlaczego jest tak istotny dla ludzkiego organizmu.
Tlenek azotu - występowanie
Tlenek azotu występuje w nerkach, mięśniach oraz neuronach (nNOS), czy nawet układzie odpornościowym (iNOS), gdzie służy do walki z patogenami. Najbardziej popularną i znaną wszystkim izoformą jest jednak jego najprostsza postać, czyli nOS – związany ze śródbłonkiem, który wyściela naczynia krwionośne. Dlaczego jest to istotne? Ponieważ Twój wiek zdefiniowany jest też przez jakość Twojego układu krążenia, zwłaszcza stan naczyń krwionośnych.
Arginina - surowiec do jego produkcji
Surowcem do produkcji tlenku azotu jest Arginina, która w reakcji enzymatycznej jest rozkładana do Cytruliny i w końcu do tlenku azotu. Serce zaczyna szybciej pracować i podnosi się ciśnienie. Dzięki temu, po jego dyfundowaniu do mięśni, następuje wazodylatacja, czyli rozkurczenie naczyń krwionośnych w odpowiedzi na strumień płynącej krwi i rozszerzenie mięśni gładkich, które kontrolowane jest później przez angiotensynę.
Za pomocą specjalnych form i powiązań, może działać endokrynnie, transportowany jest wtedy na dalekie odległości od jego miejsca powstania, co jest skuteczne w przypadku zwalczania rozległych stanów zapalnych.
Właściwości tlenku azotu, o których mogłeś nie wiedzieć
Tlenek azotu kontroluje ciśnienie krwi, a jego deficyt powoduje nadciśnienie tętnicze. Odpowiada on również za natlenienie całego organizmu dzięki układowi krążenia. Wspiera także nerki w filtracji i chroni je przed groźnymi chorobami. Kontroluje uwalnianie tlenu z hemoglobiny, co przydaje się w przypadku uprawiania długodystansowych sportów wysokogórskich.
Co ciekawe, tlenek azotu jest często stosowany w środkach na erekcję, a nawet dodawany w połączeniu z viagrą. Znacznie i odczuwalnie podnosi sprawność seksualną.
Inną ciekawostką jest jego utrwalanie efektów opalania przez nasilenie produkcji melaniny w skórze, co wspomaga opalanie i pozwala uzyskać trwały odcień skóry.
Tlenek azotu odpowiada także za syntezę kolagenu, dlatego warto zadbać o jego produkcję. Wspomaga gojenie się ran, a nawet stopy cukrzycowej. Wpływa na mobilizację i różnicowanie się komórek macierzystych, co przyspiesza regenerację i opóźnia starzenie się.
Zapewnij sobie wysoką ilość tlenku azotu
Produkcja tlenku azotu spada wraz z wiekiem i praktycznie wygasa po 70-tym roku życia. Już w wieku 40 lat produkujesz go o połowę mniej niż 20 lat wcześniej.
Wiąże się to z osłabieniem układu endokrynnego i tworzeniem się antagonistów syntezy, zwłaszcza u osób otyłych i insulinoopornych.
Stres oksydacyjny obniża jego biodostępność, dlatego warto wspierać się suplementacją witaminy C w dawkach co najmniej 3g dziennie łącznie.
Aby zapewnić jego wysoką ilość, należy przede wszystkim zadbać o styl życia, czyli długi sen, właściwe odżywianie (dieta bogata w orzechy i nasiona) oraz regularną aktywność fizyczną. Spokojne oddychanie nosem nasila jego produkcję, ponieważ działa on tam przeciwinfekcyjne, poprawia ruchy rzęskowe i hamuje replikację wirusów. Co więcej, powolny oddech uspokaja pracę serca i zapobiega arytmii, a korzystanie ze słońca i ekspozycja na UVA, obniża ciśnienie krwi ze względu na uwalnianie tlenku azotu zgromadzonego w skórze.
Pamiętaj, że Arginina i Cytrulina (które zakupisz z rabatem używając kodu “BIOHACKING“), na zasadzie sprzężenia zwrotnego stają się donorem tlenku azotu, więc można je suplementować w ilości 5g przed treningiem. Warto wspomóc się też witaminami z grupy B, które są kofaktorami do jego produkcji. Kakao, OPC z pestek winogron oraz zielona herbata są świetnymi boosterami enzymu aktywacji tlenku azotu. Jeżeli chodzi o nieenzymatyczną syntezę, to warto zwrócić uwagę na jarmuż, szpinak i buraki bogate w aoztany. Po przekształceniu w azotany i trafieniu do żołądka regenerują jego śluzówkę, wchłaniają się do układu krążenia i kumulują się w skórze. W sytuacji niedokrwienia, niedotlenienia i kwasicy, następuje jego uwolnienie.
W pozasuplemenntacyjnym obszarze biohackingu trzeba wspomnieć o akupunkturze oraz o prysznicach kontrastowych, które wspomagają syntezę tlenku azotu.
Dowiedz się więcej o roli tlenku azotu w opóźnianiu starzenia, oglądając nagranie z mojego webinaru. Zachęcam Cię także do obejrzenia pozostałych nagrań, aby poznać inne aspekty długowieczności.