Czym objawia się keto crash?
Keto Crash jest zjawiskiem, kiedy to dieta ketogeniczna nie służy, a ketoza przestaje działać wg Twoich oczekiwań i obiecywanych rezultatów. Nie czujesz się już dobrze, a wręcz odczuwasz negatywne efekty, takie jak zmęczenie, ból głowy, wahania nastroju, spadki energii i ospałość. Keto Crash pojawia się pomimo prawidłowo przeprowadzonej keto adaptacji i przebywaniu w stanie ketozy już jakiś czas. Jest to nienaturalne zjawisko występujące, gdy niewystarczająco dbasz o swoją dietę i styl życia. Podczas Keto Crash czujesz się nie tylko gorzej niż podczas ketozy, ale nawet gorzej niż przed rozpoczęciem diety ketogenicznej.
Dlaczego ketoza nie działa?
Keto Crash jest zdradliwym skutkiem Twoich własnych błędów, ponieważ zaczyna się niewinnie, od delikatnych objawów, takich jak zmęczenie, spadek energii, problemy ze snem — czy to z zasypianiem, czy z wybudzaniem, utratą koncentracji i ogólnym gorszym samopoczuciem. Pogłębianie się tego stanu ma swoje odwzorowanie nawet w wynikach badań, np. tarczycy czy hormonów oraz gospodarki glukozowo-insulinowej.
Co prowadzi do keto crash?
Najczęściej głównym czynnikiem doprowadzającym do Keto Crash jest stres. Ma on nie tylko postać psychiczną, czyli np. zdenerwowanie, praca pod presją, kłótnie itp., ale także występuje w formie fizycznej i wynika z niedospania, nadmiernej ekspozycji na niebieskie światło, czy chemii ze środowiska i kosmetyków. Na poziom stresu może przekładać się również Twoja aktywność fizyczna, kiedy jest niedoborowa (brak ruchu) lub nadmiarowa (przetrenowanie). Dodatkowo kluczowym aspektem jest także energetyczność Twojej diety — czyli zbyt duży deficyt kaloryczny albo przejadanie się.
Dbanie o higienę życia, snu i aktywności fizycznej jest niezbędnym elementem podczas stosowania jakiejkolwiek racjonalnej diety. W przypadku diety ketogeniczej i osoby aktywnej będzie wymagana większa niż zwykle podaż białka, a niekiedy nawet zwiększenia puli węglowodanów zwłaszcza okołotreningowo. Ograniczanie węglowodanów do minimum, po okresie adaptacji, jest złym pomysłem.
Keto crash nie należy mylić z Keto Flu czy carb crash
Pierwsze zjawisko, czyli Keto Flu omówione zostało szerzej tutaj. Grypa węglowodanowa jest to częsty element Keto Adaptacji objawiający się podobnymi dolegliwościami jak zwykła grypa. Często potocznie nazywana jest też syndromem odstawienia cukru (carb crash), ponieważ występuje w początkowym okresie keto adaptacji, kiedy ograniczasz spożywanie węglowodanów i zmieniasz dotychczasową dietę.
Keto crash to zjawisko, którego możesz uniknąć i nie musisz się go obawiać, gdy odpowiednio o siebie zadbasz. To nie jest naturalny stan Twojego organizmu, więc powinieneś robić wszystko, aby mu zapobiec. Należy przede wszystkim zadbać o:
- Regularną aktywność fizyczną o właściwej intensywności.
- Większą podaż białka w przypadku intensywnych treningów.
- Właściwą rotację węglowodanów dopasowaną do Twojej aktywności.
- Higienę światła — wystawianie się na światło słoneczne i unikanie światła niebieskiego po zmroku.
- Nawodnienie i dostarczenie odpowiedniej ilości elektrolitów.
Mając na uwadze powyższe porady i stosując się do moich zaleceń, unikniesz nieprzyjemnego zderzenia ze ścianą podczas stosowania diety ketogenicznej i wchodzeniu w stan ketozy.