Dieta keto — obawy
Zapoznając się z tematyką diety keto, możesz bardzo często trafiać na informację, że ketoza zaburza pracę tarczycy, która to potrzebuje węglowodanów do prawidłowego funkcjonowania. Ponadto, że podnosi poziom cholesterolu ze względu na ilość spożywanego tłuszczu oraz przyczynia się do rozregulowania gospodarki hormonalnej. Dieta ketogeniczna obciąża nerki ze względu na ilość białka, a nawet negatywnie wpływa na florę jelitową, powodując dysbiozę — to kolejna z rzeczy, jakie możesz znaleźć w Internecie na temat diety wysokotłuszczowej.
Mam nadzieję, że niniejszy artykuł, w którym poruszę powyższe elementy, rozwieje wszelkie Twoje dotychczasowe wątpliwości na temat keto.
Czy tarczyca potrzebuje węglowodanów?
W obecnej literaturze naukowej nie ma zbyt wielu dowodów, że tarczyca zależy od podaży jakiegoś konkretnego makroskładnika. Co więcej, same hormony produkowane przez ten gruczoł składają się głównie z jodu oraz aminokwasu tyrozyny. Jeśli masz niedoczynność tarczycy, powinieneś więc bardziej martwić się o odpowiednie spożycie pełnowartościowego białka oraz jodu. Jeśli ograniczasz podaż węglowodanów, nie adaptujesz się umiejętnie do stanu ketozy i w dodatku ciężko trenujesz, to faktycznie istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój organizm zostanie bez paliwa. Będzie miał za mało glukozy i zabraknie mu ketonów, więc odbije się to na pracy tarczycy. Aby ten narząd działał prawidłowo, stosuj dietę bogatą w składniki odżywcze takie jak witaminy z grupy B, witaminy A i C, selen i cynk. Tarczyca nie potrzebuje węglowodanów do poprawnego funkcjonowania, ale potrzebuje odpowiedniej ilości paliwa, nieprzetworzonej żywności z dobrych źródeł i właściwej podaży kalorycznej.
Dieta ketogeniczna, a cholesterol
Według raportu komitetu do spraw odżywiania w USA, cholesterol dostarczany z pożywieniem nie przyczynia się do negatywnego funkcjonowania Twojego ciała, serca i układu krążenia. Co więcej, diety LCHF poprawiają profil cholesterolu i zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Badania wykazują zmniejszenie podatności na miażdżycę po rozpoczęciu stosowania diety keto. Główną przyczyną wysokiego poziomu cholesterolu we krwi są bowiem stany zapalne, wahania cukru oraz spożywanie wysokoprzetworzonej żywności i fastfoodów. Poziomy HDL zwykle rosną, gdy ludzie zastępują węglowodany nasyconymi, jednonienasyconymi i wielonienasyconymi tłuszczami.
Wpływ ketozy na nerki
Wiele osób uważa, że dieta niskowęglowodanowa jest z założenia bardzo bogata w białko, co z kolei może nadwyrężać nerki. Po pierwsze, prawidłowo skomponowana ketoza ma w sobie tylko od 1 do 2g B/kmc, od 5 do 10% WW., a pozostałe zapotrzebowanie kaloryczne pokryte jest z tłuszczu. Ilość pełnowartościowego białka powinna być więc umiarkowana, jak z resztą w większości diet. Nie ma żadnej korzyści z jedzenia ogromnych ilości mięsa, a w przypadku diety ketogenicznej może być to nawet niekorzystne, ponieważ ten nadmiar białka ulegnie przekształceniu w glukozę, podobnie jak węglowodany. Nawet jeśli przyjmujesz spore ilości białka, będzie to problemem tylko wtedy, gdy nerki są już poważnie uszkodzone. Dlatego, jeśli masz ciężką chorobę nerek, taką jak np. mocznica, to rzeczywiście należy je ograniczyć.
Właściwa zawartość błonnika w diecie keto
Często mówi się, że brak odpowiedniej ilości błonnika niekorzystnie wpłynie na pracę układu pokarmowego oraz mikrobiom (florę jelitową), a co za tym idzie — w rozumieniu długofalowym przyczyni się do pogorszenia stanu zdrowia. I odwrotnie — działania utrzymujące prawidłową florę jelitową i integralność naczyniowo-nerwową mogą być kluczowe dla zaburzeń neurologicznych, więc dieta ketogeniczna może przynieść korzyści w przypadku urazów mózgu, udarów niedokrwiennych i autyzmu, prawdopodobnie w wyniku zmiany flory jelitowej. Łącząc zatem te dwa fakty ze sobą, powinieneś ze szczególną starannością zadbać o właściwą zawartość błonnika w Twojej diecie keto, ponieważ bardzo często możesz mieć go w niedoborze, zwłaszcza gdy rezygnujesz z węglowodanów. Aby zapewnić sobie podaż błonnika na poziomie 30g dziennie, musisz w swoich posiłkach uwzględniać warzywa, orzechy i nasiona.
Co to jest keto crash?
Ostatnim już elementem jest wpływ keto na gospodarkę hormonalną. Odpowiedź jest podobna, jak w przypadku poprzednich punktów — nieprawidłowo prowadzona dieta ketogeniczna i niewłaściwa lub przedłużająca się keto adaptacja, może doprowadzić Cię do tak zwanego keto crash. To niepożądany stan organizmu, w którym dieta ketogeniczna przestaje Ci służyć, a pozostając w ketozie, zaczynasz czuć się źle. Wiążę się to ze spadkiem energii, wydajności treningowej, a nawet zanikiem libido i zaburzeniami snu czy depresji. Jest to częsta konsekwencja popełnianych błędów, które powodują, że organizm się buntuje. Związane jest to z nadmiernym stresem, przetrenowaniem, niedoborami żywieniowymi, niewłaściwym rozkładem makroskładników, brakiem snu, czy dużym deficytem kalorycznym. Wtedy to, mimo Twoich najlepszych starań, ketoza nie działa tak, jak powinna, a układ hormonalny nie pracuje prawidłowo. Aby uniknąć keto crash, powinieneś spojrzeć na wszystkie wymienione tu aspekty, przyjrzeć się swojemu rytmowi dnia i jeszcze raz obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne i zawartość energetyczną swojej diety. Dodatkowo pomoże w tym regularny i długi sen we właściwych godzinach, wysoko odżywcze posiłki i regularna oraz intensywna aktywność fizyczna.
Dobre przygotowanie i zdobycie wiedzy w tematyce odżywiania wysokotłuszczowego, to podstawa w rozpoczęciu diety keto. Dlatego chciałbym zarekomendować Ci pierwszą w Polsce Akademię Keto, czyli platformę video szkoleń z diety ketogenicznej.