Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak naprawdę śpisz? A może chciałbyś lepiej zrozumieć, w jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na Twój organizm? Jeśli tak, to właśnie Oura Ring może być odpowiedzią na Twoje pytania i pomóc Ci w prowadzeniu bardziej świadomego życia.
Oura Ring – co to jest?
Oura Ring to inteligentny pierścień, który – dzięki zaawansowanej technologii – dostarcza kompleksowych informacji na temat stanu zdrowia i kondycji fizycznej. Za sprawą wbudowanych czujników Oura monitoruje poziom aktywności, tętno i temperaturę, umożliwiając wgląd w jakość snu, poziom stresu, rodzaj aktywności fizycznej oraz ogólną gotowość organizmu do działania.
Oura Ring 3 jest najnowszą wersją inteligentnego pierścienia, który rewolucjonizuje sposób, w jaki kontrolujesz swoje zdrowie i wydajność organizmu, z modnym designem dla najbardziej wymagających. Zawiera dodatkowe czujniki i diody LED, co pozwala na zaawansowane funkcje oprogramowania.
Analiza snu

Jakość wypoczynku nocnego ma ogromny wpływ na Twoje codzienne funkcjonowanie (w tym pracę mózgu) i ogólne samopoczucie. Z tego powodu jedną z bazowych funkcji Oura Ring jest monitorowanie i analizowanie poszczególnych faz snu. Dzięki temu możesz zrozumieć swoje nawyki i wprowadzić zmiany, które przyczynią się do poprawy jakości wypoczynku i – co jest z tym ściśle związane – polepszenia ogólnego stanu zdrowia.
Oura analizuje sen, mierząc dynamikę tętna spoczynkowego, temperaturę ciała, ruch i czas spędzony w określonych fazach snu, w tym płytkiej, głębokiej i REM. Algorytmy Oura łączą te pomiary i podsumowują jakość wypoczynku.
Osoby, które porównywały różne gadżety, jak Apple Watch i FitBit podkreślają przejrzystość danych z Oura i wygodę użytkowania w nocy, natomiast dużym minusem jest konieczność subskrypcji, która umożliwia dostęp do danych.
Niektórzy zaobserwowali, że Oura błędnie odczytuje pomiary w trakcie czytania wieczorem/w łózku, traktując je jako problemy z zasypianiem – można to jedynie dostosować ręcznie.
To, co da się wywnioskować z wielu opinii, to, że właśnie mierzenie snu jest najatrakcyjniejszą funkcjonalnością pierścienia i za to jest najbardziej ceniony, mimo głosów o brakujących danych z nocy.
Kontrola aktywności fizycznej

Oura Ring nie tylko śledzi aktywność fizyczną, ale także analizuje jej wpływ na organizm. To pomaga osiągać postawione cele i zapewnić Ci odpowiednią ilość czasu na regenerację.
Oura wykorzystuje akcelerometr 3D, który mierzy każdy ruch pierścienia. Ten system rejestruje większość codziennych czynności, natomiast może nie sprawdzić się w aktywnościach, które opierają się na jednostajnych ruchach w tym samym kierunku (orbitrek, ciężary) lub izolowanych (jazda na rowerze). Z tego też względu, Oura nie będzie dobrze mierzyć kroków. W porównaniach z Apple Watchem i FitBitem, pierścień przeszacowuje liczbę kroków, co utrudnia realną ocenę aktywności w ciągu dnia.
Pojawia się też wiele głosów, że Oura nie rozpoznaje odpowiednio danej aktywności fizycznej w porównaniu do Apple Watch czy FitBita, w związku z czym trzeba ręcznie ustawiać to w aplikacji. Może być to istotną przeszkodą dla osób, które dotychczas klikały “Start” na zegarku (lub nawet nie, ponieważ wykrywał on odpowiednią aktywność automatycznie) bez konieczności sięgania po telefon.
Aby poprawić dokładność śledzenia aktywności, należy upewnić się, że wypustki czujnika na pierścieniu znajdują się po wewnętrznej stronie palca. W przypadku trudniejszych do zmierzenia aktywności, które nie opierają się na krokach, należy ręcznie ustawić rodzaj treningu.
W aplikacji Oura na iOS można importować treningi z Apple Health, a w systemie Android możesz pobrać je z Google Fit lub Health Connect.
Producent odradza jednak używanie Oura Ring podczas ćwiczeń z użyciem ciężarów – konstrukcja pierścienia nie jest na tyle wytrzymała, żeby nie uległa uszkodzeniu w trakcie podnoszenia np. sztangi. Można znaleźć opinie osób, które trenują siłowo bez zdejmowania pierścienia, natomiast warto pamiętać o możliwości jego uszkodzenia.
Pierścień jest natomiast wodoodporny, wodoszczelny na zanurzenie do 100 metrów. Można z nim bez problemu wchodzić do wody.
Producent odradza jednak korzystanie z jaccuzzi czy sauny z Oura – wiele osób w recenzjach mimo tych zaleceń mówi, że korzysta bez problemu z takich aktywności. Nie ma tu jednak pewności, że gadżet nie ulegnie uszkodzeniu.
Zarządzanie stresem
Oura Ring monitoruje poziom stresu w czasie rzeczywistym, pomagając zidentyfikować czynniki stresogenne i znaleźć skuteczne strategie relaksacyjne. Dzięki temu możesz lepiej zrozumieć, co wpływa na Twój poziom stresu i jak skutecznie sobie z nim radzić.
Jak działa zarządzanie stresem?
Poziom Resilience jest szacowany na podstawie czynników wpływających na stres i regenerację zmierzonych w ciągu ostatnich 14 dni:
- obciążenie stresem w ciągu dnia (tętno, HRV, ruch i temperatura w ciągu dnia),
- czas regeneracji w dzień,
- regeneracja w nocy (ocena snu, tętno spoczynkowe, bilans HRV)
Resilience jest określane na 5 poziomach i na tej podstawie możesz stwierdzić, jak duże zmiany powinny zajść w Twoim codziennym życiu, żeby poprawić zdrowie i witalność.
Gotowość do działania

Aplikacja Oura oferuje także funkcję gotowości Readiness, która analizuje różne wskaźniki zdrowia, takie jak temperatura ciała, tętno czy rytm serca, aby określić, jak gotowy jesteś na codzienne wyzwania. Dzięki temu możesz dostosować swój dzień do potrzeb organizmu i lepiej wykorzystać Twój potencjał.
Ten wskaźnik jest obliczany na podstawie najniższego nocnego tętna spoczynkowego, temperatury ciała, aktywności fizycznej z poprzedniego dnia i kilku wskaźników zorientowanych na „równowagę”, w tym HRV, bilans snu, aktywności. W zakładce Readiness znajdziesz również respiratory rate (RR), czyli częstość oddechów na minutę z poprzedniej nocy. Jest to szacowane na postawie zmian w HR.
Niski poziom Readiness sugeruje, że Twój organizm jest zbyt obciążony. Mogą na to wpływać takie czynniki jak:
- wysoka temperatura ciała, co świadczy o przeciążeniu organizmu lub chorobie,
- zbyt niska temperatura mówiąca o dużym stresie i przemęczeniu,
- wysokie lub niskie tętno spoczynkowe, co wiąże się z nadwyrężeniem układu nerwowego,
- niskie HRV,
- słaba jakość snu,
- nieodpowiedni poziom aktywności fizycznej (zbyt intensywne treningi lub ich brak),
- rozregulowany rytm serca.
Dzięki temu masz szansę przeanalizować swoje codzienne życie i wdrożyć odpowiednie zmiany, które poprawią Twoją gotowość do działania.
Oura Ring – mierzenie HRV

HRV, czyli Heart Rate Variability, to oznaczenie zmienności pracy serca człowieka (rytmu zatokowego), gdzie odstępy między kolejnymi uderzeniami mogą się różnić w zależności od aktualnego stanu — spoczynku lub aktywności. HRV jest wyrażane w milisekundach. Dodatkowym czynnikiem skorelowanym z tym parametrem jest HR, czyli po prostu tętno.
Interpretacja wartości HRV pozwala na określenie aktywności dominującej gałęzi układu autonomicznego w organizmie. Kiedy doświadczasz stresu lub intensywnego wysiłku fizycznego, a serce pracuje szybciej, to znak, że aktywny jest układ współczulny. Natomiast w sytuacji odwrotnej, gdy czujesz się zrelaksowany i wypoczęty, dominuje układ przywspółczulny, co objawia się wyższą wartością HRV. Miary zmienności rytmu serca mają zastosowanie nie tylko w sporcie, ale także w medycynie, gdzie są wykorzystywane do diagnostyki i monitorowania chorób, takich jak np. epilepsja.
Prawidłowa wartość HRV może wynosić od poniżej 20 do ponad 200 milisekund, zależnie od różnych czynników, takich jak wiek, płeć, sprawność fizyczna i genetyka. Wartość HRV dostarczana przez Oura mieści się w tym samym zakresie. Warto pamiętać, że HRV różni się u każdego, dlatego należy porównywać zmiany w HRV do swojej historii, a nie innych osób. W tym przypadku Oura dostarcza spersonalizowany dziennik pomiarów, dzięki czemu można zweryfikować, jaka jest standardowa wartość HRV u danej osoby.
Wysokie HRV związane jest z:
- dobrą regeneracją,
- wysoką sprawnością fizyczną,
- stanem odpoczynku,
- dobrą jakością snu,
- niewielkim poziomem stresu.
Niskie HRV wskazuje na:
- przemęczenie,
- stres,
- przetrenowanie,
- spożycie alkoholu i jego negatywny wpływ na organizm,
- słabą higienę snu,
- ciężki trening,
- chorobę.
Oura oblicza HRV w nocy za pomocą rMSSD (czyli średniej kwadratowej kolejnych różnic między zwykłymi uderzeniami serca dla danego zestawu danych pulsu), który zapewnia niezawodny i dokładny obraz aktywności autonomicznego układu nerwowego. HRV widoczne w aplikacji to średnia wszystkich pięciominutowych pomiarów zebranych podczas snu. Zmiany HRV są rejestrowane co pięć minut przez całą noc, podczas gdy inne urządzenia mierzą to tylko raz.
Ciągłe pomiary przez całą noc nie tylko zapewniają większą dokładność, ale także dają bardziej szczegółowy obraz reakcji organizmu na czynniki stresogenne z poprzedniego dnia i tego, jak dobrze przygotowuje się na dzień następny.
Oura udostępnia następujące wskaźniki zmienności tętna:
- Średnie HRV: Twoje średnie HRV zarejestrowane przez całą noc
- Maks. HRV: Twoja najwyższa wartość HRV zarejestrowana przez całą noc
- Twój ślad HRV: Twoje wartości HRV rejestrowane co pięć minut przez całą noc i wyświetlane na wykresie.
Obserwowanie HRV to dobry sposób, aby określić, jak dobrze zregenerowałeś się w ciągu ostatniego tygodnia i czy chcesz zwrócić większą uwagę na wewnętrzne lub zewnętrzne czynniki stresogenne w Twoim życiu.
Kiedy Oura mierzy HRV?
Oura koncentruje się na pomiarze zmienności rytmu zatokowego podczas snu, aby zmniejszyć ryzyko błędu pomiarowego. Bieżące tętno i zmiana tętna to dwa bardzo wrażliwe wskaźniki, na które wpływ ma nawet minimalna aktywność lub pojawienie się jakichś intensywnych emocji – z tego powodu pomiary w ciągu dnia nie byłyby miarodajne. W nocy te bodźce po prostu nie występują.
Warto też pamiętać, żeby nie porównywać HRV pomiędzy aplikacjami i gadżetami – każde z nich wylicza to na innej zasadzie, np. w przypadku Apple Watcha jest to metoda SDNN, a w FitBicie odbywa się to na podstawie HR (tętna).
Wielu specjalistów podkreśla również to, że najbardziej miarodajny i znaczący pomiar HRV powinien nastąpić po przebudzeniu (5-20 minut), przed jakąkolwiek aktywnością – u osoby aktywnej po ciężkim dniu treningowym HRV nocne może być przeciętne, a poranne wysokie, czyli takie, jakie jest pożądane.
Oura ring a cykl mensturacyjny

Jedną z ciekawszych funkcji jest możliwość śledzenia miesiączki. Dane, jak np. moment rozpoczęcia krwawienia czy inny moment cyklu, ustalane są na podstawie temperatury ciała w nocy, HRV i odchyleń od standardowych wartości.
Informacje dostępne są dopiero po 60 dniach (a dokładniej nocach spędzonych z pierścieniem na palcu) i nie są miarodajne w sytuacji, gdy kobieta przyjmuje jakąkolwiek antykoncepcję hormonalną.
Oura Ring: gdzie kupić i jaka jest cena?
Jeśli jesteś zainteresowany zakupem Oura Ring, możesz zamówić go bezpośrednio na stronie producenta. Ceny zaczynają się już od 329 euro.
Oura Ring: opinie i recenzje
Zalety
Opinie na temat Oura Ring są zazwyczaj bardzo pozytywne: użytkownicy chwalą dokładność, wygodę noszenia i przydatność w codziennym monitorowaniu zdrowia. Równie ceniona jest dedykowana aplikacja, która umożliwia przeglądanie wyników i otrzymywanie spersonalizowanych wskazówek w sposób przejrzysty i zrozumiały. Dzięki temu jesteś w stanie zaobserwować, co negatywnie wpływa na jakość Twojego snu (np. zbyt duży poziom stresu) i poprawić to w kolejnych dniach.
Bateria pierścienia wytrzymuje do 7 dni, natomiast ten czas skraca się wraz z intensywnością używania dodatkowych funkcji. Jest to dłuższy okres niż w przypadku np. Apple Watch, co można zaliczyć do zdecydowanych zalet.
Co istotne, w Oura Ring można włączyć tryb samolotowy i tym samym ograniczyć promieniowanie elektromagnetyczne – mimo to pierścień nadal zbiera dane, a żeby je zsynchronizować, wystarczy wyłączyć tryb w aplikacji lub przyłożyć Ourę do ładowarki.
Wady
Pojawiają się również skrajne opinie – nie każdy lubi nosić taki pierścień, niektórym przeszkadza w trakcie treningów (jest też konieczność zdejmowania go przy treningach z użyciem dłoni, sztang/hantli) lub nawet w nocy, w przypadku osób przyzwyczajonych bardziej do noszenia zegarka.
Do wad należy również konieczność opłacania subskrypcji, żeby mieć dostęp do szerszych danych.
Dla wielu osób kwestia trackowania aktywności jest też niewystarczająca – Oura nie sprawdzi się przy treningach oporowych, jodze i innych aktywnościach statycznych, w trakcie których akcelerometr będzie po prostu nieprzydatny. Wiele osób z tego powodu rezygnuje z noszenia pierścienia w dzień.
Oura mierzy aktywność jedynie okresowo, więc niektóre pomiary ruchu mogą nie zostać zarejestrowane. Pojawiają się również głosy, że pierścień przeszacowuje ilość kroków w porównaniu do innych aplikacji czy gadżetów.
Warto również pamiętać, że zanim zaobserwujesz konkretne trendy, mogą minąć nawet 3 miesiące, aby algorytmy uczenia maszynowego mogły dokładnie poznać i zbadać Twoje ciało.
Podsumowanie
Oura Ring to narzędzie do prowadzenia świadomego i zdrowszego życia. Dzięki zaawansowanej technologii i spersonalizowanym wskazówkom Oura może pomóc Ci lepiej zrozumieć swoje ciało i podjąć kroki w kierunku bardziej zrównoważonego życia. Jak inne gadżety ma jednak swoje ograniczenia, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem.
Jeśli jesteś osobą, która potrzebuje statystyk i metryk, taki pierścień może być dla Ciebie pomocny. Warto jednak pamiętać, że sprowadza się to nadal do tego samego, czyli poprawy higieny snu, zwiększenia aktywności fizycznej, redukcji stresu (i przy okazji zdrowego odżywiania oraz celowanej suplementacji). Oura Ring będzie miernikiem Twoich zmian, ale do tego może wystarczyć również obserwacja siebie i swojego samopoczucia.
Będzie to również dobry wybór dla osób, które chcą na bazie osobistych danych przekonać się, jak negatywnie wpływa na nich stres, późne kładzenie się do łóżka czy regularne spożywanie alkoholu – każda motywacja do zmian jest dobra, jeśli działa.
Może być to również dobre rozwiązanie u osób początkujących, które dopiero wprowadzają zmiany i nie mają tak dużej świadomości – dzięki temu łatwiej jest pamiętać o aktywności, regulacji stresu czy pilnowaniu jakości snu.
Mimo wielu zalet, nadal należy pamiętać, że jest to jedynie gadżet i błędy pomiarowe czy niedokładność odczytu danych będą występować. Często pojawia się również konieczność użytkowania Oury z innym gadżetem pomiarowym, jak np. Apple Watchem czy FitBitem, w celu dokładniejszej oceny aktywności fizycznej. Wybór pozostawiamy Tobie 🙂