Skip to content
Hack Your Brain
  • Współpraca
  • O mnie
    • Kim jestem?
    • Historie podopiecznych
  • Bezpłatne materiały
    • Blog
    • Video i Podcasty
  • Produkty i Usługi
    • Sklep
    • Szkolenia
    • Polecane Produkty
    • Polecani Producenci
  • 0 zł 0 Wózek
    Rozpoczynam Współpracę

Hack Your Brain » Blog » Wpływ diety wysokotłuszczowej na Cholesterol

Powrót do bloga

Wpływ diety wysokotłuszczowej na Cholesterol

Wpływ diety wysokotłuszczowej na cholesterol

Który cholesterol jest dobry?

W opinii publicznej cholesterol chyba od zawsze przedstawiany był negatywnie. Media często ostrzegają Cię przed złym cholesterolem i zachęcają, żebyś zadbał o ten dobry. Jesteś straszony możliwą miażdżycą albo zawałem serca, które rzeczywiście mogą Cię dopaść, gdy twój lipidogram jest w nierównowadze. Rzadko kiedy jednak ktoś wspomina, że cholesterol jest ci po prostu niezbędny do prawidłowej pracy układu endokrynnego, nerwowego, czy mięśniowego.

Normy cholesterolu u dorosłych

Niestety, z roku na rok normy laboratoryjne spadają, powodując, że jest coraz więcej “chorych” osób. Jeszcze kilkanaście miesięcy temu twoje wyniki zostałyby sklasyfikowane jako prawidłowe, ale dziś już lekarz na ten sam poziom przepisałby ci statyny. Na temat wiarygodności badań, interpretacji wyników i rzetelności zakresów referencyjnych nie będę się teraz wypowiadał, ponieważ to zagadnienie jest tak złożone, że poświęciliśmy mu cały moduł szkoleniowy. Tutaj chciałbym skupić się tylko na tym, czy rzeczywiście powinieneś wystrzegać się cholesterolu, tym bardziej tego z żywności?

Dieta ketogeniczna, a cholesterol

Według raportu komitetu do spraw odżywiania w USA cholesterol dostarczany z pożywieniem nie przyczynia się do negatywnego funkcjonowania naszego ciała, serca i układu krążenia. Co więcej, diety LCHF poprawiają profil cholesterolu i zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Badania wykazują zmniejszenie podatności na miażdżycę po rozpoczęciu stosowania diety ketogenicznej. Dzieje się to dlatego, że główną przyczyną wysokiego poziomu cholesterolu we krwi są bowiem stany zapalne, wahania cukru oraz spożywanie wysoko-przetworzonej żywności i fastfoodów, a nie zdrowe diety wysokotłuszczowe.

Czym jest poziom HDL?

Poziomy HDL (czyli te, na których najbardziej ci zależy) zwykle rosną, gdy węglowodany zastępujesz nasyconymi, jednonienasyconymi i wielonienasyconymi tłuszczami. Przy niskim spożyciu węglowodanów wątroba produkuje też mniej trójglicerydów. Przebywając jednak na diecie ketogenicznej, musisz uwzględnić to, że ogólny poziom LDL również wzrośnie, ale okazuje się, że wzrost nie dotyczy lipoprotein o bardzo niskiej gęstości VLDL. Co to oznacza? Ogólnie rzecz biorąc, VLDL zawiera większą ilość trójglicerydów, więc to on będzie powodował stan zapalny i zmiany w ścianach naczyń krwionośnych. LDL natomiast zawiera większą ilość cholesterolu, co będzie pozytywnie wpływać na pracę mózgu, ochroni cię przed infekcjami i wspomoże efekty autofagii na zasadzie sprzężenia zwrotnego, ponieważ to poszczenie powoduje wzrost LDL, który z kolei zwiększa korzyści postów i ketozy.

Cholesterol prekursorem hormonów płciowych

Cholesterol jest też prekursorem szerokiej gamy hormonów płciowych w twoim organizmie, ale i kortyzolu. Życia nie zna ten, kto nie zakuwał tego lub podobnego schematu przekształcania się cholesterolu przy udziale acetylo-CoA i witaminy B5 w pregnenolon. Pregnenolon może ulec przekształceniu do DHEA lub do progesteronu. A z obydwu tych hormonów mogą powstać estrogeny i testosteron, z progesteronu może powstać też aldosteron i kortyzol. 

Aby zaspokoić wzmożone zapotrzebowanie na kortyzol, nadnercza zużywają większość pregnenolonu do jego produkcji. Wszystkie inne szlaki są wtedy na minusie – powstaje mniej aldosteronu i hormonów płciowych. Stąd już prosta droga do zaburzeń hormonalnych i niedoboru testosteronu poprzez nadmierny stres. Tutaj na pewno pomoże zmiana stylu życia, medytacja, właściwa ilość aktywności fizycznej i suplementacja. 

Właściwa diagnostyka Twojego organizmu pozwoli uniknąć Ci przykrych dolegliwości i zapobiec bardzo poważnym chorobom. Przygotowałem badania kontrolne dla kobiet i mężczyzn. Skorzystaj z nich i już dzisiaj zadbaj o rutynową kontrolę swojego organizmu.

 

Polecane produkty

zaawansowane metody optymalizacji pracy mozgu
Szkolenie Video “Zaawansowane metody optymalizacji pracy mózgu”
Zobacz produkt
szkolenie-wstep-do-biohackingu
Szkolenie Video “Jak poprawić pracę mózgu i wydajność umysłową”
Zobacz produkt
5/5 - (8 votes)

Udostępnij na

Rozpoczynam współpracę

Polecane artykuły

komunikacja z liderami jak rozmawiać by zostać wysłuchanym

Komunikacja z liderami – jak rozmawiać by zostać wysłuchanym?

Zobacz więcej
Jak zwiększyć wydajność pracowników?

Jak zwiększyć wydajność pracowników?

Zobacz więcej
Polecane suplementy diety

Polecane suplementy na zwiększenie wydajności umysłowej dla programistów

Zobacz więcej

Polecane produkty

Skomentuj

logo-zielony mózg-stopka

Hack Your Brain

Kamil Lelonek

  • Polityka prywatności
  • Regulamin
Facebook Instagram Youtube Linkedin
Rozpoczynam współpracę
  • sklep@hackyourbrain.pl

Dołącz do mojego newslettera:

Otrzymuj sprawdzone i rzetelne doniesienia ze świata medycyny, zdrowia i biohackingu.

Wykonanie Two Colours Agency

Zobacz koszyk Strona zamówienia Kontynuuj zakupy