Sen, ruch, odżywianie — filary wydajnej pracy programisty
Niewątpliwie trzema elementami zaniedbywanymi przez programistów, jest dzisiaj sen, ruch i odżywianie. Nie jeden programista zapewne siedział po nocy przed komputerem, aby dokończyć swoje zadania lub stworzyć własne projekty. Jak wiele osób spędza w pozycji siedzącej kilkanaście godzin dziennie, zapominając o słońcu i świeżym powietrzu. No i w końcu, kto nie żywi się pizzą czy innymi fastfoodami podczas pracy i popija to kolejnymi filiżankami kawy lub redbullami. Takich osób jest przerażająco dużo.
Właściwy sen — podstawa biohackingu
Programiści to osoby bardzo inteligentne, wysoko analityczne, potrafiące błyskotliwie łączyć fakty i rozwiązywać problemy. Jednak często zatracają się w natłoku swojej pracy, presji czasu i goniących deadlinach. Zapominają o sobie, o swoim organizmie i czasie dla siebie. To mózg, a nie komputer, jest ich narzędziem pracy, o które niestety dbają mniej niż o wydajność swojego sprzętu. Odpoczynek, relaks i regeneracja to coś, co robią najwyżej od święta i podczas urlopu, ale nie na co dzień pomiędzy swoimi obowiązkami.
Właściwy sen jest niepodważalną podstawą całego biohackingu. Dopóki o niego nie zadbasz, nie masz możliwości osiągnięcia maksimum wydajności umysłowej. Spanie 8 godzin dziennie w cichym i ciemnym pomieszczeniu, to tylko kilka z podstaw właściwej regeneracji. Więcej o higienie snu dowiesz się z mojego ebooka.
Jak powinien się odżywiać programista?
Następnym elementem jest odżywianie, a właściwie podjadanie i obżeranie. Wiele osób je ciągle i przez cały dzień. Zaczynają wczesnym śniadaniem, potem lunchem, przekąskami w pracy, obiadem, podwieczorkiem i późną kolacją. Układ pokarmowy jest wiecznie obciążony, krew skupiona jest w narządach trawiennych, a poziom cukru utrzymuje się wysoko. W nocy, zamiast się regenerować, organizm zajmuje się trawieniem, a nie recyklingiem zużytych komórek. Odważnie stwierdzę, że każdy z nas powinien stosować intermittent fasting, czyli model żywienia, który zakłada 3 posiłki dziennie i maksymalnie 10-godzinne okno żywieniowe. To znaczy, że jeżeli wstajemy o 7, to śniadanie powinniśmy zjeść około 8, obiad o dowolnej porze, a kolację o 18. I tu historia zatacza koło, bo to niegdyś zachwalane, a potem wyśmiewane niejedzenie po 18, znowu wraca do łask dzięki najnowszym badaniom nad early time restricted feeding i odkryciu zjawiska autofagii.
Świadomość o danych metodach to nie wszystko. Każdy przecież zdaje sobie sprawę, że pizza i słodycze są niezdrowe, a jednak ponad 50% Polaków jest otyłych. Myślisz, że któryś z nich nie wie, jakie jedzenie jest śmieciowe i szkodliwe? Dziś wiedzę ma prawie każdy, bo jest na wyciągnięcie ręki, ale tylko niewielki procent osób realnie wdraża zmiany.
Ruch — trening 2 razy w tygodniu, to za mało
W końcu sport albo chociażby ruch, który u wielu z nas jest zaniedbywany. Mało osób pracujących umysłowo wykonuje minimum 10 tysięcy kroków dziennie. Część przedsiębiorców na szczęście coś trenuje, ale czym jest godzina ćwiczeń, dwa razy w tygodniu wobec całego dnia na fotelu czy kanapie. Natomiast programista, który pracuje z domu, praktycznie w ogóle się nie rusza. Wszędzie jeździmy samochodem lub komunikacją, korzystamy z ruchomych schodów i wind, a zapominamy o podstawowych ruchach zwiększających wydatek energetyczny. Mało kto dzisiaj uprawia sport regularne, mimo dostępu jak nigdy do aktywności fizycznej. Możemy pobiegać, wybrać się na basen, czy udać się na rower. Siłownie, kluby fitness, czy ścianki wspinaczkowe są na każdym kroku. Mamy możliwość korzystania z torów wrotkarskich, boisk sportowych i kortów tenisowych.
Nawet nie zgadniesz, jak często słyszę wymówkę, że teraz ktoś nie ma czasu zająć się swoim zdrowiem, bo gonią go terminy, kolejne projekty i nawał pracy. A to właśnie koncentracja na sobie, pozwoliłaby im szybciej, lepiej i efektywniej zrealizować wszystkie zadania, które ma do wykonania programista. Kiedy odnoszę wrażenie, że te błędy są tak banalne i oczywiste, że nudno jest znowu o nich mówić, spotykam kolejne osoby, które kompletnie nie rozumieją, że jakość snu przekłada się na ich produktywność, sport wpływa na pracę ich mózgu, a dieta ma znaczenie dla utrzymania ich motywacji i wysokiego skupienia.
Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat wydajności mózgu w IT? Sprawdź mój gościnny podcast.