Co robisz źle próbując dbać o zdrowie?
Podczas pracy z kilkunastoma nowymi podopiecznymi miesięcznie, zauważam pewne powtarzalne schematy, na które warto zwrócić uwagę, jeśli chcesz poprawić swoje zdrowie. Poniżej przeczytasz o trzech najczęściej pojawiających się błędach.
Popadanie w skrajności
Pierwszym błędem, któremu należy się przyjrzeć, jest popadanie w skrajności. Osobiście jestem zwolennikiem zasady Pareta znanej z ekonomii, czyli potocznie nazywanej regułą 80/20. Nie warto zawsze cisnąć na 100%. Czasem lepiej odpuścić z zastrzeżeniem, że do tej pory trzymałeś się Twoich założeń. Nic się nie stanie, jeżeli raz w tygodniu pójdziesz na lody pod warunkiem, że przez cały tydzień dbałeś o to, co jesz. Te 20% przeznacz sobie na chwilę słabości, czas ze znajomymi, czy rodzinną imprezę. Przez resztę czasu pilnuj swoich postanowień z myślą o ustalonym celu.
Rzucanie się na głęboką wodę
Kolejnym, często spotykanym błędem, jest rzucanie się na głęboką wodę. Stosuj japońską biznesową filozofię Kaizen, czyli metodę małych kroków. Jeżeli Twoją zmorą będzie wczesne kładzenie się spać, to nie postanawiaj sobie, że nagle od dziś będziesz to robił, bo to zwyczajnie Ci się nie uda. Zamiast tego, co tydzień przesuwaj sobie godzinę zasypiania o 15 minut. Dzięki temu nie będzie to zbyt dużym szokiem dla Twojego organizmu ani wysiłkiem dla Twojej dyscypliny. Pomóż swojej silnej woli stopniowo wdrażać nowe nawyki.
Łapanie wielu srok za ogon
Ostatnim już i wartym uwagi błędem jest łapanie wielu srok za ogon. Wykorzystaj model T-shape ze spektrum kompetencji. Skup się na jednym celu w danym momencie. Jeżeli postanowisz sobie, że od jutra zaczniesz biegać, rozpoczniesz dietę i będziesz spać 8h dziennie, to z pewnością nie poradzisz sobie z wachlarzem zmian. Zamiast tego wybierz, że odżywianie będzie tym, na co zwrócisz uwagę w pierwszej kolejności. Spożywaj zdrowe produkty, unikaj cukru i ogranicz podjadanie, a gdy to już wejdzie Ci w nawyk, zajmij się kolejnym obszarem Twojego zdrowia.
Zachęcam cię do posłuchania mojego gościnnego podcastu Rozwój osobisty dla każdego, w którym poruszam kwestie dbania o siebie oraz rozwoju osobistego.