Poznaj TOP5 talentów Gallupa rozmówcy
Przed napisaniem tego artykułu, sprawdziłem, na którym miejscu znajduje się u mnie talent Komunikacja. Jest on dopiero na 26 pozycji, więc może nie będę najlepszym przykładem jak się komunikować, czyli w jaki sposób edukować managerów w tym zakresie, ale opowiem, co warto im przekazać, aby było to wartościowe, zrozumiałe i skuteczne.
Sam, jako lider zespołów, jestem bezpośredni w komunikacji, co wielu osobom może przeszkadzać, bo oczekują raczej owijania w bawełnę, ale to zdecydowanie nie mój styl. Niestety, czasem tylko taka razmowa wprost, może niekiedy nieco szorstka, przynosi najlepsze rezultaty, jeżeli prowadzona jest w dobrych intencjach, aby pomóc odbiorcy.
Korzystając z wiedzy o talentach Gallupa i czyimś TOP5, można łatwiej dotrzeć do takiej osoby. Poznając mocne strony rozmówcy, odkrywasz i rozumiesz jego styl komunikacji i sposób postrzegania rzeczywistości, przez co możesz łatwiej kierować taką dyskusją i być odebranym we właściwy sposób.
Komunikacja za pomocą języka korzyści
Wiele osób stawia siebie ponad innymi i własne korzyści przed korzyściami pozostałych. Nawet pracując na stanowisku kierowniczym, sporo osób myśli najpierw o sobie, a dopiero potem o wspólnych celach zespołu. Nie oceniam tego, czy jest to złe i czy łatwo to zmienić, bo wykracza to poza mój obszar kompetencji psychologicznych i wiedzy z behawiorystki. Wiem jednak, że można wykorzystać ten aspekt, aby pokazać komuś możliwości poprawy.
Zgodnie z wiedzą, którą znajdziesz w książce Dale’a Carnegie “Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” (w sklepie obowiązuje kod rabatowy BIOHACKING), najlepiej komunikować się językiem korzyści w stronę Twojego rozmówcy. Jest to niesamowicie skuteczne podejście, aby skłonić kogoś do pewnych działań (decyzyjnych, rozwojowych, czy nawet zakupowych) pokazując mu, jakie efekty może uzyskać on sam, gdy wdroży proponowane przez Ciebie rady.
To właśnie pokazanie liderowi co może zyskać, kiedy skupi się na swoim zdrowiu, jak to przełoży się na pracę jego zespołu i jakie korzyści osiągnie organizacja, w której pracuje, jest najlepszą metodą na przekonanie, aby zadbać o swój organizm.
Chcesz dotrzeć do lidera? Pochwal się swoimi rezultatami
Praca nad poprawą zdrowia to niestety projekt długoterminowy. Niewiele technik przyniesie natychmiastowe korzyści, ale im gorszy był Twój dotychczasowy styl życia, tym szybciej zauważysz poprawę i pozytywne rezultaty. Problemem z tym związanym jest kwestia odroczonej gratyfikacji. Sporo osób wciąż nie rozumie jak dzisiejszy koszt badań krwi, konsultacji i suplementacji opłaci się im w przyszłości i zwróci wielokrotnie.
Bardzo często od swoich podopiecznych słyszę, że była to najlepsza inwestycja w ich życiu, bo nie dość, że poprawili swój stan zdrowia, wydajność organizmu i samopoczucie, to teraz rozwijają swoje firmy, awansują w swoich organizacjach i po prostu zarabiają więcej.
Wracając jeszcze do sposobu komunikacji z liderami, możesz zawsze posłużyć się własnym przykładem, bo podejrzewam, że nikt nie będzie namawiał innych osób do dbania o swoje zdrowie, jeżeli sam je zaniedbuje. Pokazując własnym zespołom Twoje osobiste rezultaty, łatwiej będzie ich przekonać i dać im świadectwo o realnych korzyściach, które mogą osiągnąć dla siebie.
Ja sam często jestem pytany o to, jak śpię, co jem i ile trenuję, bo wiele osób szuka przykładu i dowodów w działaniu, a nie tylko teorii i informacji niepopartych doświadczeniem. To właśnie spowodowało, że zajmuję się tym zawodowo, ponieważ pracując w branży IT, wielu starszych managerów przychodziło do mnie po porady, obserwując moje własne osiągnięcia.
Więcej na temat komunikacji z liderami oraz najczęstszych błędów popełnianych przez managerów możesz posłuchać w gościnnym podcaście Z pasją o mocnych stronach.