Skip to content
Hack Your Brain
  • Współpraca
  • O mnie
    • Kim jestem?
    • Historie podopiecznych
  • Bezpłatne materiały
    • Blog
    • Video i Podcasty
  • Produkty i Usługi
    • Sklep
    • Szkolenia
    • Polecane Produkty
    • Polecani Producenci
  • 0 zł 0 Wózek
    Rozpoczynam Współpracę

Hack Your Brain » Blog » Jak spać, aby pozbyć się zmęczenia?

Powrót do bloga

Jak spać, aby pozbyć się zmęczenia?

Jak spać, aby pozbyć się zmęczenia?

Sposoby na lepszy sen i pełną regenerację

Przesiadywanie przed komputerem do późna, krótki sen w kiepskich warunkach i rozregulowany rytm dobowy będą prowadziły do chronicznego przemęczenia i wyczerpania Twojego organizmu. Jeśli chcesz wiedzieć jak spać, by w końcu obudzić się wyspanym, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Wielu przedsiębiorców, którzy się do mnie zgłaszają, cierpi na przewlekle niski poziom energii lub jej niespodziewane spadki w ciągu dnia. Ten problem jest dość częsty przy wytężonej pracy mózgu, kiedy zależy Ci na najwyższych obrotach, a napięcie towarzyszy przez cały dzień. 

Niezależnie, czy uważasz się za “nocnego marka”, czy “rannego ptaszka” zachęcam Cię do sprawdzenia porad, które długoterminowo wyregulują Twój naturalny rytm dobowy. Dzięki wdrożeniu wszystkich nawyków trwale poprawisz jakość snu i osiągniesz korzyści z pełnej regeneracji organizmu.

60% przedsiębiorców nie potrafi zadbać o wartościowy wypoczynek

Niewątpliwie najlepszym sposobem na redukcję poziomu stresu, jest zadbanie o właściwy sen poprzedniej nocy. Wydaje się to trywialne i oczywiste, jednak badania przekrojowe i moje statystyki pokazują, że ponad 60% przedsiębiorców nie potrafi właściwie zadbać o jakość swojego wypoczynku. Kolejne zarwane noce i praca kosztem snu to coś, co często obserwuję wśród osób, które do mnie trafiają. Chcą oni mniej spać, aby dłużej pracować i osiągać więcej. Niewielu z nich rozumie, że dzięki snowi o lepszej jakości będą mogli zrealizować efektywniej swoje zaplanowane zadania.

Poznaj sprawdzone metody, dzięki którym na zawsze poprawisz jakość swojego odpoczynku i w końcu się odprężysz. Sprawdź, jak spać oraz jak zadbać o podstawową higienę idealnego wypoczynku, która pozwoli Twojemu mózgowi pracować na najwyższych obrotach.

Chłód

W Twojej sypialni powinna panować niższa temperatura niż w pozostałych pomieszczeniach. Rekomenduję przedział od 16 do 19°C dla optymalnych warunków snu.

Zadbaj o to, aby w nocy nie było Ci zbyt zimno lub gorąco, bo z tego powodu możesz się wybudzać. Gdy temperatura jest za wysoka, możesz doświadczyć pocenia się, a gdy zbyt niska, możesz odczuwać dreszcze.

Przed snem warto też przewietrzyć sypialnie, ale w miarę krótko, aby jej zbytnio nie wychłodzić. Chodzi jedynie o wymianę powietrza i wpuszczenie nieco tlenu.

Drzemki

Drzemki w ciągu dnia mogą stanowić pomocny element w regulacji rytmu dobowego. Dzięki nim zwiększysz poziom energii, zredukujesz nagromadzone napięcie i podniesiesz swoje samopoczucie.

Planowanie drzemek musi być przemyślane — po pierwsze nie powinieneś robić ich zbyt późno, aby nie sprawiły Ci problemów z zasypianiem. A po drugie, nie warto robić ich za długich, aby nie wejść w głęboką fazę snu, z której trudno się obudzić. Około 20 minut to optymalny czas.

Sam odpoczynek na leżąco bez zewnętrznych bodźców — np. powiadomień z urządzeń elektronicznych i otaczających Cię dźwięków, będzie również bardzo korzystny dla Twojego odpoczynku. Z czasem organizm umożliwi Ci zaśnięcie.

Wypicie kawy przed taką drzemką to również świetna opcja, ponieważ zacznie ona działać dokładnie wtedy, kiedy się obudzisz, jeszcze bardziej podnosząc Twój poziom energii na resztę dnia.

Alkohol

Alkohol jest toksyną w każdej postaci i jego pozytywne korzyści (mimo że takie występują), nigdy nie przewyższą negatywnych skutków.

Mimo że piwo i wino potrafią działać uspokajająco, ponieważ wpływają na receptory i produkcję neuroprzekaźnika GABA, to już jakość samego snu po ich spożyciu znacznie spada. Co prawda często pomagają one szybciej zasnąć, ale zaburzają przebieg samego snu i uniemożliwiają pełną regenerację.

Nie należy spożywać alkoholu przed zaśnięciem, ponieważ całkowicie niwelujesz wypoczynek i zaburzasz pracę mózgu poprzez uszkodzenie układu nerwowego w jego obszarze.

Nie da się wyspać na zapas ani odespać utraconych godzin w nocy. Dług senny kumuluje się po nieprzespanej dobie i jest bezzwrotny, bo każde nadwyrężenie Twojego odpoczynku, niesie za sobą nieodwracalne konsekwencje. Więcej na temat snu oraz sposobów na to, by praca była wydajniejsza, posłuchasz w gościnnym podcaście.

Chcesz wiedzieć, jak spać lepiej?

W moim ebooku: “Jak właściwie wypoczywać i regenerować się podczas snu?” znajdziesz sposoby na głęboki i spokojny sen bez wybudzeń. Nauczysz się wstawać wyspany, bez spadków energii i nagłego zmęczenia w ciągu dnia.

Polecane produkty

ebook- sen
Ebook “Jak właściwie wypoczywać i regenerować się podczas snu?”
Zobacz produkt
Dokumenty Medytacja
Techniki redukujące stres
Zobacz produkt
5/5 - (6 votes)

Udostępnij na

Rozpoczynam współpracę

Polecane artykuły

Zarządzanie zespołem IT - lista najczęstszych błędów

Zarządzanie zespolem IT – lista najczęstszych błędów

Zobacz więcej
10 zasad zdrowego życia

10 zasad zdrowego życia

Zobacz więcej
Polecane suplementy diety

Polecane suplementy na zwiększenie wydajności umysłowej dla programistów

Zobacz więcej

Polecane produkty

Skomentuj

logo-zielony mózg-stopka

Hack Your Brain

Kamil Lelonek

  • Polityka prywatności
  • Regulamin
Facebook Instagram Youtube Linkedin
Rozpoczynam współpracę
  • sklep@hackyourbrain.pl

Dołącz do mojego newslettera:

Otrzymuj sprawdzone i rzetelne doniesienia ze świata medycyny, zdrowia i biohackingu.

Wykonanie Two Colours Agency

Zobacz koszyk Strona zamówienia Kontynuuj zakupy