Chyba nie ma na świecie osoby, która nie wiedziałaby, czym jest kawa. Jej pierwsze udokumentowane spożycie w formie napoju, sięga XVI wieku naszej ery, ale znacznie wcześniej stosowano same ziarna w celach leczniczych, rytualnych i duchowych.
Kawa to dziś najbardziej powszechny, bezpieczny i legalny stymulant stosowany przez większość społeczeństwa. Jej picie ma udokumentowany i pozytywny wpływ na optymalizację pracy intelektualnej. Warto podkreślić, że niewiele jest osób, które nie pije kawy w ogóle.
Symboliczna mała czarna to bezpodstawnie najlepszy suplement na doping zarówno mózgu, jak i ciała, bo świetnie sprawdza się jako przedtreningówka i doskonale podnosi wydajność całego organizmu.
Jak kofeina wpływa na organizm?
Kofeina zwiększa sprawność umysłową już po godzinie od jej spożycia. U osób bez długu sennego, poprawia refleks i wydłuża utrzymania uwagi. Opóźnia też moment odczuwania zmęczenia w trakcie aktywności fizycznej i zwiększa możliwości wydolnościowe organizmu.
Jednak największe efekty przynosi, gdy jesteś niedospany lub zmęczony. Wtedy wpływa bardzo pozytywnie na zdolności poznawcze i funkcje kognitywne w tym poprawę pamięci poprzez zwiększenie zdolności zapamiętywania i koncentracji. Dzięki temu łatwiej Ci będzie przyswajać złożone informacje i realizować złożone zadania.
Kawa - czy to napój dla każdego?
Nie każdy może jednak pić kawę. Na pewno należy wykluczyć ją też w problemach z ciśnieniem, chorobach autoimmunologicznych, dolegliwościach żołądkowych, podatności na stany lękowe czy po prostu w przypadku nietolerancji na kofeinę. Niestety wiele osób spożywa kawę pomimo dolegliwości, które po niej odczuwa, np. nadmierne rozdrażnienie, trudności w skupieniu się, czy irytację, a nawet agresję.
Z pewnością znasz osoby, które twierdzą, że kawa na nich nie działa, bo mogą po niej bez problemu zasnąć. Tymczasem to bardzo zły sygnał od organizmu i świadczy o dysfunkcji układu nerwowego, przerostu receptorów adenozynowych lub upośledzeniu wchłaniania.
Kiedy najlepiej pić kawę?
Warto zwrócić uwagę na czas metabolizmu kofeiny. Istnieją tak zwani, wolni metabolizerzy, którzy charakteryzują się słabą zdolnością i długim czasem rozkładu kofeiny (co ciekawe stanowią ponad 50% naszej populacji). To oznacza, że pijąc kawę np. o godzinie 14 rano, może ona krążyć we krwi nawet do północy, co spowoduje zaburzenia rytmu dobowego, produkcji melatoniny i w konsekwencji zaburzeń snu. Jest to związane z polimorfizmem genu CYP1A2 odpowiedzialnego za metabolizm kofeiny.
Kluczowym problemem jest także picie zbyt dużej ilości kawy, ponieważ wtedy szybko znieczulisz swój układ nerwowy na działanie kofeiny i nie będziesz czerpał korzyści z efektów pobudzających.
Kiedy więc najlepiej pić kawę? Z pewnością nie powinno się spożywać jej podczas posiłków, ponieważ z powodu zawartości szczawianów, zmniejsza ona wchłanianie wielu składników mineralnych, takich jak żelazo, wapń czy magnez. Najlepiej jest zachować minimum 1-godzinny odstęp pomiędzy piciem kawy a spożywaniem posiłku. Więcej cennych wskazówek na temat prawidłowego picia kawy znajdziesz w naszym ebooku o kawie.