Niedobór energetyczny w komórce powoduje włączenie się procesów regeneracyjnych, sprzątających i naprawczych. W przypadku poszczenia, zwiększonej aktywności fizycznej lub po prostu deficytu kalorycznego, aktywuje się enzym AMP kinaza, który z kolei powoduje produkcję specjalnej witaminy NAD powodującej powstawanie Sirtuin. To enzymy, które stabilizują Twój genom, czyli naprawiają DNA i chronią Cię przed procesem starzenia. Dzięki temu jesteś mniej podatny na rozwój chorób cywilizacyjnych i degeneracji organizmu.
Dieta a geny
Okazuje się jednak, że — poza wymienionymi elementami — istnieje również specjalny sposób odżywiania, który może nasilać produkcję Sirtuin. To właśnie dieta sirtuinowa pozytywnie wpływa na długowieczność, dostarczając Ci niezbędnych składników do regeneracji organizmu. Wszystko to odbywa się na poziomie genetycznym, ponieważ sirtuiny hamują ekspresję, czyli wyciszają, geny prostarzeniowych.
Mechanizm działania
Sam mechanizm tego zjawiska jest dość złożony. W normalnym wypadku restrykcja kaloryczna będzie wyłączać sensor aminokwasów mTOR, a aktywować proces autofagii, ale zarówno dieta ketogeniczna, jak i sirtuinowa, będą podobnie wpływać na to zjawisko. usprawnień i odżywianie (wymagało ono nieco więcej poprawek).
Zastosowanie właściwej diety może, na poziomie molekularnym, naprawiać materiał genetyczny, namnażać mitochondria celem zwiększenia produkcji energii i recyklingować komórki starcze. Następuje hamowanie produkcji, a wręcz spalanie tkanki tłuszczowej, aby odzyskać zapasy energetyczne. Komórki przechodzą w tryb czuwania, a wręcz hibernacji i przestają prowadzić nowe procesy budulcowe.
Kluczowe substancje
Okazuje się, że — w przypadku zagrożenia i pogorszenia kondycji środowiska — rośliny są w stanie produkować substancje, które przygotowują je na czynniki stresogenne, tzw. ksenohormetyki. Są one także mimetykami restrykcji kalorycznej, ponieważ ich spożycie naśladuje stan, w którym pościmy. Do najpopularniejszych z nich należy berberyna i resweratrol zawartych w owocach jagodowych i winogronach. Kluczem jest także dostarczenie do organizmu NADu w postaci np. prekursora, czyli witaminy B3, której źródłem są głównie podroby i ogólnie mięsa.