Przetworzona żywność, a praca w IT
Żywność przetworzona to temat, na którym warto się skupić, ponieważ to, co jesz, ma ogromny wpływ na Twoją wydajność. Warto więc zwracać uwagę na to, jakie produkty spożywasz oraz co pijesz podczas pracy. Korzystając ze stołówki w biurze, pobliskiej knajpy lub zamawiając catering, pamiętaj o tym, że wybór fast foodów, napojów słodzonych czy energetyków, nie podniesie Twojej efektywności.
Co to jest żywność przetworzona?
Dziś jesteś otoczony przetworzoną żywnością, barwnikami i konserwantami w niej zawartymi, które mają za zadanie poprawiać smak kupowanych potraw. Być może korzystasz z wyrobów garmażeryjnych nierzadko nafaszerowanych wzmacniaczami smaku i spulchniaczami. Producenci dbają o trwałość swoich produktów i ich smakowitość, bo to przekłada się na lepsze odczucia smakowe i zwiększa chęć konsumentów na te produkty.
Przetworzona żywność to także gluten, nabiał i tłuszcze trans, które królują w polskiej diecie, a niewystępujące w naturze połączenie węglowodanów z nasyconymi kwasami tłuszczowymi gości na talerzach wielu osób. Takie niebezpieczne kombinacje produktów, przy złym stanie Twoich jelit, mogą powodować stany zapalne, nadwrażliwości pokarmowe oraz utajone reakcje alergiczne.
Czy wiesz, które produkty Ci służą, a które są dla Ciebie szkodliwe? Na te oraz dodatkowe pytania odpowiadam w poradniku Odżywianie. Znajdziesz w nim wskazówki żywieniowe, które możesz wprowadzić w swojej diecie od dzisiaj.
Dieta roślinna, a wyniki krwi
Sporo osób ulega ostatnio rzekomo proekologicznej modzie na weganizm, ale wśród swoich podopiecznych widzę opłakane wyniki krwi wynikające z niedoborów powstających na diecie bezmięsnej. Fałszywe informacje na temat obecności antybiotyków w mięsie, ich rakotwórczemu działaniu i stosowaniu hormonów, zniechęca do niego wiele osób. Potem mężczyźni cierpią na nierównowagę hormonalną, niedobory testosteronu i braki minerałów oraz witamin z grupy B, na które trzeba bardzo uważać, komponując dietę roślinną.
Nieprzetworzone produkty - czyli jakie?
Zadbaj o jakość spożywanych pokarmów i różnorodność Twojego żywienia. Wybieraj te produkty, które nie mają składu, bo np. marchewka powinna zawierać tylko marchewkę, a nie barwniki, czy konserwanty. Tak samo w przypadku mięsa — jeżeli w jego składzie jest skrobia modyfikowana, glutaminian monosodowy, albo glukoza, to na pewno będzie smakować wyśmienicie, ale w Twoim organizmie narobi sporo szkody.
Powyższe wskazówki pomogą Ci zachować jasność umysłu i wysoką wydajność pracy mózgu bez uczucia zmęczenia i senności po obiedzie. Jeśli chciałbyś posłuchać więcej na temat zwiększenia wydajności Twojego organizmu, polecam sprawdzić moją rozmowę z Dominikiem Juszczykiem, autorem podcastu Z pasją o mocnych stronach.