Herbata to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych napojów spożywanych w naszym społeczeństwie.
Ten napar wypijany jest w różnych formach – głównie w postaci sypanej lub w torebkach. Występuje w wielu odmianach jako biała, czerwona, zielona, oolong, czy najpowszechniejsza czarna.
Co zawiera herbata?
Herbata zawiera kofeinę, ale w mniejszych ilościach niż kawa, ponieważ występuje w niej pod inną postacią nazywaną teiną, która wolniej się uwalnia. Niemniej jednak, zwłaszcza czerwona herbata, wykazuje podobne właściwości prozdrowotne, co filiżanka kawy.
Herbata jest bogata w antyoksydanty, polifenole, katechiny, falwiny i taniny, a zwłaszcza l-teaninę, która znacznie poprawia koncentrację. Te substancje blokują jednak trawienie i wchłanianie składników odżywczych, więc spożywanie herbaty do posiłku będzie kiepskim pomysłem.
Działanie herbaty
Badania obserwacyjne na dużej grupie populacji pokazują, że herbata korzystnie wpływa na florę bakteryjną, obniża poziom cukru we krwi oraz poprawia działanie układu pokarmowego, nerwowego i krwionośnego. Sprzyja redukcji masy ciała, zmniejsza stłuszczenie organów wewnętrznych, regulując lipidogram, a poprzez to wydłuża życie. Zapobiega syndromowi metabolicznemu, co przekłada się na opóźnianie starzenia organizmu.
Herbata obniża poziom wolnych rodników, ponieważ działa przeciwutleniająco i oczyszcza organizm z toksyn. Obniża to stany zapalne, a dzięki zawartości fluoru zapobiega próchnicy, hamuje rozwój raka żołądka i poprawia trawienie. Ze względu na zawartość teaflwainy, kwercynyny, a zwłaszcza rutozydowi – herbata działa jako senolityk, czyli pomaga w eliminacji komórek starczych.
Na co uważać
Trzeba jednak pamiętać, że bogata zawartość katechiny EGCG w herbacie, może powodować hepatotoksyczność w przypadku jej nadmiernego spożycia. Przekłada się to na efekt prooksydacyjny w obszarze wątroby, który może nawet prowadzić do jej zapalenie, czy całkowitego uszkodzenie. To dawka czyni truciznę, więc wystarczy uważać na ilość wypijanej zielonej herbaty w ciągu dnia – zwłaszcza jeżeli możesz przyjmować suplementy z tym składnikiem.
Herbata w dużym stężeniu może wypierać jod z organizmu oraz osłabiać kości ze względu na zawartość fluoru. Sole kwasu cytrynowego, czyli dodanie cytryny do herbaty, z powodu glinu działa toksycznie i niedoborowo na zawartość krzemu w organizmie. Taniny z kolei będą ograniczały wchłanianie żelaza, co przy dzisiejszej pladze anemii, będzie pogłębiało tę dolegliwość. Warto zadbać więc o dobrą jakość herbaty, ograniczyć zawartość pestycydów i spożywać ją z umiarem oraz z dala od posiłków.
Osobiście polecam herbatki ziołowe EcoBlik ze sklepu Aliness, które gwarantują wysoką jakość składników, są wolne od pestycydów i zapewniają Ci skuteczne działanie funkcjonalne. Aby otrzymać zniżkę, użyj kodu BIOHACKING w koszyku podczas robienia zakupów.