Czym jest wydajność umysłowa?
Wydajność umysłowa to – najprościej mówiąc – sprawność Twoich funkcji poznawczych (takich jak zapamiętywanie, koncentracja, uwaga, spostrzegawczość). To także zdolność Twojego mózgu do procesów myślowych, percepcji otoczenia, orientacji w rzeczywistości i logicznej analizy.
Wydajność ta spada zarówno wraz z wiekiem, jak i wtedy, gdy nie ćwiczysz funkcji kogniwistycznych. Dlatego osoby pracujące kreatywnie umysłowo, np. architekci, prawnicy, projektanci, artyści i programiści unikną demencji, która postępuje po 60-tce.
Jeśli czujesz, że rano potrzebujesz chwili, aby się rozkręcić, a wieczorem odczuwasz narastającą senność, to znak, żeby zadbać o swój umysł. U osób, które już zaczęły to robić, pora dnia nie stanowi dużego znaczenia dla ich produktywności. Energia powinna być cały czas na stałym poziomie, bez poczucia zmęczenia i spadków koncentracji.
Co ma największy wpływ na wydajność mózgu?
Nie ma jednej rzeczy, która rozwiąże wszystkie problemy pracy umysłowej. Twój mózg potrzebuje minimum trzech filarów, aby pracować wydajnie: być dobrze odżywiony, właściwie dotleniony i odpowiednio zregenerowany. Stąd można łatwo wywnioskować, że bez zdrowej diety, długiego snu i regularnej aktywności fizycznej, możesz zapomnieć o wysokiej wydajności umysłowej.
Są to tak kluczowe, ale i oczywiste rzeczy, że większość ludzi zdążyła o nich zapomnieć. W końcu każdy wie, że jedzenie fast foodów jest niezdrowe, a jednak ponad połowa społeczeństwa jest otyła. Sporo osób zdaje sobie sprawę, jak ważny jest sen, a mimo to siedzi do późna przed komputerem. Większość rozumie też, że ruch jest niezbędny do utrzymania zdrowego ciała, a jednak cały dzień spędza w trybie siedzącym.
To nie są rzeczy trudne do zrobienia, jednak zapewne – tak jak wiele innych osób – odkładasz je na później. Niestety nie dają one natychmiastowej gratyfikacji i jest to projekt długoterminowy, więc trudno jest to zaakceptować w dzisiejszych czasach, kiedy oczekujesz, że wszystko wydarzy się natychmiast.
Netflix - największy wróg wydajności mózgu?
Myślę, że w dzisiejszych czasach, a szczególnie w ostatnim roku, największym wrogiem twojej wydajności umysłowej stał się Netflix. Po pierwsze, bardzo skłania do zarywania snu. Wiele razy słyszałem od kogoś, że się nie wyspał, bo miał obejrzeć jeszcze tylko jeden odcinek, a skończyło się na pójściu do łóżka o 3 w nocy. Zamiast zrobić trening lub chociaż wyjść na spacer, wiele osób woli odpalić ulubiony serial i tak, na kanapie, spędzić czas po pracy wierząc w złudne wrażenie odpoczynku.
Przy dobrym filmie warto zjeść coś smacznego i zwykle nie są to zdrowe przekąski, a raczej coś tłustego lub słodkiego, co łatwo pochłonąć jest w dużej ilości, przekraczając twoje zapotrzebowanie kaloryczne. Nie mówię tutaj już o szkodliwym wpływie niebieskiego światła docierającego do oczu z telewizora lub komputera, kiedy oglądasz kolejny odcinek.
Te wszystkie przyjemne rzeczy będą podstępnie i nieświadomie wyniszczały twój mózg. O aspekcie psychologicznym i uzależnieniu nawet nie wspomnę.
Co zrobić, by utrzymać długofalowo wydajność umysłową?
Tylko dyscyplina i regularność w działaniach będzie długoterminowo poprawiać wydajność mózgu. Bez zbudowania sobie rutyn i nawyków, w żaden sposób nie poprawisz wydajności umysłowej.
Aby w długiej perspektywie dbać o swoją wydajność umysłową, warto wykonywać badania diagnostyczne około 2 razy do roku. Wystarczy udać się do lekarza rodzinnego i poprosić o kompleksowy zestaw, ponieważ bardzo wiele z nich jest refundowanych przez NFZ. Dzięki temu będziesz miał wgląd w stan twojego organizmu i zależności pomiędzy poszczególnymi pomiarami. Zawsze możesz potem zgłosić się do specjalisty celem oceny zdrowia.
Podstawą mojej pracy z podopiecznymi są właśnie badania krwi, bo tylko na tej podstawie jesteś w stanie rzetelnie ocenić kondycje organizmu, niedobory oraz niepokojące sygnały, które należy jak najszybciej naprawić.
Polecam każdemu taką diagnostykę, ponieważ wiele chorób i dysfunkcji narządów może nie dawać dolegliwości przez bardzo długi czas, a wczesne wykrycie tego w badaniach pomoże całkowicie wyeliminować zbliżające się zagrożenie.
Więcej na temat wydajności umysłowej posłuchasz w gościnnym podcaście Porozmawiajmy o IT.