Mikrodawkowanie - ostatnia linia wsparcia w pracy kreatywnej
Microdosing, to mikrodawkowanie substancji psychoaktywnych celem zwiększenia wydajności pracy umysłowej oraz działania naszego mózgu. Wpływa korzystnie na nawiązanie połączeń pomiędzy neuronami i rozrost struktury mózgu za pomocą BDNF, czyli czynnika, który stymuluje produkcję komórek nerwowych. Przekłada się to na wzrost kreatywności i zwiększenie produktywności w codziennej pracy.
Psychodeliki to grupa substancji psychoaktywnych wywołujących zmiany postrzegania rzeczywistości, sposobu myślenia oraz otaczającego świata. Powodują one, że obszary mózgu, które do tej pory nie były ze sobą połączone, zaczynają się ze sobą komunikować za pomocą kaskady sygnałów i nasilają nasze zmysły oraz odbierane przez nie bodźce.
Mikrodawkowanie w Dolinie Krzemowej
W latach 50 psychodeliki pojawiły się, w obszarze później nazwanym Doliną Krzemową, jako sposób na kreatywność i wsparcie pracy twórczej. W takich warunkach opracowano między innymi myszkę komputerową, opcje copy-paste i graficzny interfejs użytkownika. Substancje podawano ekspertom przemysłu technologicznego i zamiast przeprowadzania sesji mentalnych, tworzono projekty IT. Wiele technologii i ówczesnych firm zawdzięcza swoje początki właśnie regularnemu mikrodawkowaniu psychodelików w tamtych rejonach.
Nazywa się je substancjami odsłaniającymi umysł, co z resztą jest tłumaczeniem ich greckiego słowa, jako “ujawnić duszę”. Potęgują docierające bodźce, wzmacniają świadomość i percepcję, ponieważ nasilają uczucia i przeżywane emocje. Najbardziej popularne z nich to psylocybina, dimetylotryptamina (składnik Ayahuaski) i LSD.
Czy stosowanie psychodelików jest bezpieczne?
Różnica pomiędzy substancjami psychoaktywnymi a narkotykami jest taka, że są względnie bezpieczne i mało neurotoksyczne, nie uszkadzają układu nerwowego. Są też wielokrotnie mniej toksyczne dla organizmu niż alkohol czy nikotyna. Psychodeliki nie uzależniają fizjologicznie, a wręcz przeciwnie, po ich zażyciu spada chęć na stosowanie używek.
Należy pamiętać jednak, że mikrodozowanie powoduje tymczasowe zmiany w mózgu, ale ich właściwe podanie umożliwia powrót do pierwotnego stanu. Co więcej, badani utrzymują poszerzone podejście do świata nawet po całkowitym metabolizmie substancji aktywnej, a jest to kluczowe w osiągnięciu trwałych i pozytywnych efektów ze stosowania psychodelików.
Jeśli interesujesz się działaniem substancji psychoaktywnych, to zapraszam na rozmowę online, dzięki której szerzej zapoznam Cię z powyższym tematem.