Jak pracodawca może pomóc w zwiększeniu wydajności pracownika?
Wypoczęty i zadbany pracownik to efektywny pracownik. Jestem zwolennikiem kształtowania środowiska pracy w taki sposób, aby motywować ludzi do działania, zachęcać do realizacji ich zadań i dbać o nich, aby czuli się dobrze bez spadków energii i zmęczenia w ciągu dnia. Gdybym miał zaprojektować idealne środowisko pracy, które zwiększy wydajność pracowników, to z pewnością zadbałbym o następujące elementy:
- Biurka stojące — staram się pracować na stojąco i polecam takie rozwiązanie swoim pracownikom. Długie godziny przy biurku źle oddziałują na nasz kręgosłup, dlatego najlepiej jest stać. Na pewno warto zainwestować w biurko stojące lub chociaż podstawkę na stół, która umożliwi pracę w takiej pozycji. Dzięki niej odciążysz układ kostno-stawowy i unikniesz zwyrodnień kręgosłupa.
- Nap room — zadbałbym o miejsce, w którym można odpocząć i się zrelaksować. Najlepiej dobrze zaciemnione z odprężającą muzyką i aromaterapią. Takie chill roomy można znaleźć już w wielu większych i mniejszych korporacjach, czy coworkingach, gdzie biuro ma być miejscem rozwijającym kreatywność i poprawiającym produktywność, a nie tylko przykrym miejscem pracy, w którym patrzy się na zegarek.
- Dystrybutor wody z odwróconą osmozą — o nawodnieniu także wspominaliśmy kilkukrotnie, więc po prostu powiem, że w biurze postarałbym się o urządzenie, które zapewnia czystą wodę najwyższej jakości. Może zrobiłbym nawet zalecane przerwy na szklankę wody.
- Karnet na siłownie — swoim pracownikom zapewniłbym karnet sportowy na wybrane przez nich zajęcia, ale z obowiązkiem korzystania. Znam wiele osób, które wykupuje taką kartę, ale praktycznie z niej nie korzysta. Dlatego w ramach grywalizacji, postarałbym się o jej aktywne używanie.
- Elastyczne godziny pracy — dałbym możliwość na dłuższe przerwy w pracy, aby nie wymagać całego dnia ciągiem przed komputerem. Taki slot czasowy można by wykorzystać właśnie na sport, który pozytywnie naładuje baterię na resztę pracy.
- Masaże — ostatnim pomysłem jest zaproszenie fizjoterapeuty do swojego biura i usługi masażu relaksacyjnego dla pracowników. Dzięki temu odprężą się, pozbędą się napięcia i zredukują stres wynikający z niezależnych od nich czynników.
Stworzenie przyjaznego miejsca pracy zwiększy wydajność pracowników
Wiem, że to możliwe, bo znam takie firmy i sam miałem przyjemność kiedyś w takiej pracować. Na szczęście coraz więcej pracodawców zauważa korzyści wynikające z tworzenia przyjemnego miejsca pracy, gdzie pracownik może nie tylko wykonywać zadania, lecz także regenerować ciało i umysł. Więcej na temat wydajności pracy możesz posłuchać w moim gościnnym podcaście.
Chciałbyś zapoznać się z dodatkowymi pomysłami na zwiększenie wydajności pracowników? Zachęcam Cię do skorzystania z konsultacji.