Twoje ciało produkuje dziesiątki tysięcy białek. Aż 1/4 z tej puli to białka kolagenowe. Kolagen, w tłumaczeniu z greckiego jako “klej”, to strukturalne białko zewnątrzkomórkowe, które zespaja je ze sobą. Bez niego, Twój organizm byłby jak worek sypkiego ryżu i po prostu się rozpadł.
Kolagen i jego najistotniejsze 3 rodzaje
Samego kolagenu wśród kręgowców występuje niemalże 30 podtypów, które różnią się od siebie właściwościami fizykochemicznymi. Dla ssaków, w tym człowieka, najistotniejsze są 3 rodzaje, czyli:
- podtyp I najbardziej dominujący,
- podtyp II występujący w chrząstkach stawowych,
- podtyp III towarzyszący podtypowi I.
Różnią się one od siebie charakterystyką mechaniczną i wewnętrznymi proporcjami pomiędzy poszczególnymi aminokwasami (np. glicyna i prolina).
Kolagen występuje m.in. w skórze (70-80%) oraz buduje układ kostno-stawowy, pokarmowy i oddechowy, wchodzi w skład błon wyścielających jamy ciała i naczyń krwionośnych.
Ludzki organizm do 25-go roku życia produkuje około 3 kg kolagenu każdego roku, ale później tempo syntezy spada o około 1% rocznie, a w wieku 70 lat ten proces całkowicie ustaje.
Czym objawia się zaburzona produkcja kolagenu?
Kolagen to białko długotrwające, czyli o długim czasie rozkładu, dlatego istotne jest, żeby regularnie dostarczać ciału surowca do jego produkcji. W przeciwnym wypadku organizm spowolni proces tworzenia i będzie magazynował przestarzały kolagen, który nie jest już tak elastyczny.
Czym objawia się zaburzona produkcja kolagenu spowodowana głównie niedoborami w diecie i szkodliwym promieniowaniem UV?
- Pojawiają się zmarszczki, rozstępy, cellulit.
- Skóra przestaje być gładka, jędrna i sprężysta.
- Włosy i paznokcie stają się kruche i łamliwe.
- Uwidaczniają się żylaki, pajączki i hemoroidy.
- Rozwija się osteoporoza, osteoartroza i osteopenia.
- W powięziach występują bolesne punkty spustowe.
- Zwiększa się ryzyko zwichnięć, złamań i kontuzji.
- Dochodzi do zwyrodnień i zapaleń stawów.
- Powstają uchyłki i rozszczelnienie jelita.
- Rozwijają się zaburzenia immunologiczne.
Jak oprócz diety możesz zadbać o wysoką jakość kolagenu w Twoim ciele?
Podstawą jest zadbanie o dobre źródło kolagenu w pożywieniu. Znajdziesz go nie w samym mięsie, a właśnie dodatkach, których zazwyczaj nie spożywasz. W dzisiejszej diecie brakuje galaretek, rosołów na kościach i skór zwierzęcych, które są najlepszym źródłem kolagenu.
Wraz z kolagenem warto zażywać również witaminę C, która odpowiada za jego dojrzewanie oraz bor, mangan, miedź, czy witaminę B6. Sam kolagen również warto suplementować, jeżeli zadbasz o jego właściwą podaż.
Przyjmowanie kolagenu wymaga wielotygodniowej suplementacji w dawkach od 3 do nawet 10 g dziennie. Należy przyjąć go na około godzinę przed wzmożonym wysiłkiem fizycznym, ponieważ ruch sprzyja syntezie i wykorzystywaniu go z krwi.
Na koniec jeszcze trzeba wspomnieć, że kolagen w postaci kremów, nie ma prawa działać. Jego cząsteczka jest zbyt duża i nie przenika przez naturalną barierę skóry. Dlatego, zamiast w kosmetyki, lepiej zainwestować w dobrej jakości kolagen w postaci suplementu, pochodzący np. z ryb i charakteryzujący się wysoką przyswajalnością.
Polecam Ci także produkt z HealthLabs w proszku, który możesz dodawać np. do ulubionego koktajlu (z kodem BIOHACKING czeka na Ciebie rabat u producenta).
O kolagenie opowiadałem podczas webinaru o długowieczności. Nagranie jest dostępne pod tym linkiem, a jeśli interesuje Cię tematyka longevity, zachęcam do obejrzenia także pozostałych nagrań na moim kanale.